Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar , Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi , Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

19

Şub

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar , Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi , Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar başvuru işlemlerinde adaylarda gerekli uygunluk kriterlerine bakarlar. Gerekli kriterleri taşıyan adayların başvuruları kabul edilir. Daha sonra sınav süreci başlar. Sınav değerlendirmesi de, belgelendirme kuruluşları tarafından yapılır.

Belgelendirme kararı verilen adaylara belgeleri, belgelendirme kuruluşları tarafından verilir. Gözetim ve vize işlemleri de ilgili kuruluşlar tarafından yapılır. Belge iptali, askıya alınması ya da kapsamının genişletilmesi ve daraltılması gibi konularda karar verme yetkisi, ilgili kuruluşlara aittir.

Adaylar sınav ve başvuru ile ilgili itirazlarını 15 gün içerisinde yazılı ya da sözlü olarak belge kuruluşlarına yaparlar.

Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi

Oto mesleki yeterlilik belgesi,  otomotiv boya onarımcısı mesleğinde de ilgili belgelendirme kuruluşu tarafından verilir. Belgelendirmenin amacı, motorlu kara taşıtlarının üretiminde kalitenin artırılmasıdır. Oto boya mesleğinde ise boya işlemlerinin standartlar dahilinde yapılmasının sağlanması ve iş kalitesinin uluslar arası standartlara yükseltilmesidir.

Bu konuda MYK kurumu Avrupa Birliği meslek kuruluşlarıyla da işbirliği yapmaktadır. Europass meslek programı ile mesleki eğitim alanında adaylar yararlanabilmektedir.

Meslekte herhangi bir şart aranmaz. Yalnızca sınava girecek olan adayların 16 yaşından gün almış olması ya da büyük olması yeterli olacaktır. 16 yaşında olan adaylardan ise ailelerinden alacakları izin belgesi istenir ve başvuru evrakları arasında değerlendirilir.

Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine bakımcı mesleki yeterlilik belgesi, itiraz ve şikayetleri belgelendirme kuruluşuna yapılır. Belgelendirme kuruluşları ise MYK kurumu adına itirazları değerlendirir. Şikayete konu olan durumlar genelde; merkez personelinin MYK politikalarına aykırı davranışları, gizlilik ve güvenlik ihlallerinin yapılması, belgelendirme sözleşmesine aykırı olan davranışlardır.

Şikayet ve itirazlar web sitesi aracılığıyla yapılabileceği gibi, dilekçe ile bizzat aday tarafından da gerçekleştirilebilir. Şikayet formu doldurularak da işlem yapılabilir. başvurular en geç 15 gün içerisinde sonuçlanır.

Başvuru yapılan belgelendirme kuruluşlarının internet sitelerinden, sınav ücretleri ve sınavlarla ilgili diğer bilgilere ulaşılabilir. Tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler başta olmak üzere, MYK kurumu tarafından belirlenen mesleklerde sınav ücreti, sınavdan sonra adaylara iade edilir. Ancak ücret iadesi adayların başarılı olmaları durumunda geçerlidir.

www.scbelgelendirme.com.tr

gabile sohbet youtube video indir instagram video indir Sohbet zurna